Asystent nauczyciela przedszkola

Asystent nauczyciela przedszkola charakterystyka profesji

O ile z samej nazwy zawodu wynika, czym zajmuje się asystent nauczyciela przedszkola, warto powiedzieć kilka słów o konkretach. Jest to osoba, która wspiera nauczyciela przedszkolnego w sprawowaniu opieki nad dziećmi oraz czynnościach porządkowych, lecz przede wszystkim – w trakcie zajęć dydaktycznych. Poza tym asystent odpowiada za organizowanie dzieciom wolnego czasu i odciąża nauczyciela, który może skupić się na prowadzeniu zajęć czy innych aktywnościach, mając świadomość, że nad maluchami ktoś w tym czasie czuwa. Asystent pomaga także dzieciom przy posiłkach i odprowadza je do toalety. Słowem – wspiera je w codziennych sytuacjach.

Cechy idealnego kandydata

Osoba na tym stanowisku musi przede wszystkim lubić dzieci, chcieć z nimi pracować i spędzać większość dnia. Co za tym idzie, niezbędny jest zestaw cech, dzięki którym praca asystenta nauczyciela przedszkola przebiegać będzie pomyślnie. Bardzo ważna jest cierpliwość – małe dzieci są pełne energii i nie zawsze zachowują się tak, jakbyśmy chcieli. Trzeba zdać sobie z tego sprawę i zostawić im trochę miejsca, by mogły się wyszaleć. Równie istotna jest umiejętność nawiązywania kontaktu z małym człowiekiem – nie każdy to potrafi, a jest to niezbędne, by dać dziecku odpowiednie wsparcie. Umiejętności interpersonalne są również potrzebne w pracy z nauczycielem, z którym musisz się przecież porozumieć. Poza tym będziesz w kontakcie z rodzicami dzieci.

Idealnego kandydata na asystenta nauczyciela przedszkola cechuje także opanowanie. Nie oznacza to tylko, że nie daje się on wyprowadzić z równowagi grupie hałasujących maluchów! Zdolność zachowania spokoju w każdej sytuacji jest na tym stanowisku kluczowa – osoba, która ma być wsparciem dla dzieci i nauczyciela nie może denerwować się z byle powodu. Jest jeszcze jedna sprawa – w razie nieprzewidzianych zdarzeń, spokój pomoże ci reagować szybko i skutecznie. Przykład? Dzieci biegają po sali, wpadają na siebie i zaczynają płakać – tu trzeba działać szybko i zdecydowanie!

Dodatkowym atutem kandydata na asystenta nauczyciela przedszkola będzie znajomość języków obcych i uzdolnienia plastyczne czy muzyczne. Dzieci uczą się języków od najmłodszych lat, a poza tym warto rozwijać ich różne talenty już w przedszkolu. Dużym plusem będzie, jeśli masz już jakieś doświadczenie w pracy z dziećmi, np. opiekowałeś się własnym rodzeństwem lub maluchami znajomych. Nie jest to wymagane, ale zawsze da ci przewagę nad innymi osobami ubiegającymi się o stanowisko asystenta.

Czego nauczymy cię w naszej szkole na kierunku Asystent nauczyciela przedszkola?

Praca z dziećmi wymaga solidnego przygotowania! W szkole Żak poznasz warsztat pracy asystenta nauczyciela przedszkola, nauczymy cię prowadzić działania twórcze, które rozwijają kluczowe kompetencje dziecka, a także poruszymy zagadnienia z zakresu pedagogiki ogólnej i przedszkolnej. Podczas nauki poznasz metodykę pracy przedszkolnej z dydaktyką, a ponadto podstawy psychologii oraz prawa rodzinnego, opiekuńczego i oświatowego. Zaznajomisz się też z wybranymi problemami biomedycznego rozwoju dziecka. Dowiesz się również, jak wygląda edukacja artystyczna z elementami techniki, humanistyczna z kulturą języka polskiego oraz matematyczno-przyrodnicza w przedszkolu.

Jakie masz perspektywy pracy i dalszego rozwoju?

Poza przedszkolami, asystenci zatrudniani są również w żłobkach, punktach przedszkolnych i zespołach wychowania przedszkolnego. Ich kompetencje przydają się także w świetlicach szkolnych. Jako asystent nauczyciela możesz znaleźć pracę w przedszkolu publicznym oraz niepublicznym. Wśród tych drugich warto wymienić steinerowskie/waldorfskie, Montessori, integracyjne, artystyczne i językowe. Przedszkolom steinerowskim przyświeca – w dużym uproszczeniu – idea wychowywania przez naśladownictwo i rozwoju kreatywności, podczas gdy w przedszkolach Montessori duży nacisk kładzie się na indywidualność każdego dziecka i budowanie relacji społecznych.

Dlaczego warto zostać asystentem nauczyciela przedszkola?

Praca asystenta to połączenie obowiązków zawodowych z nauką – osoba na tym stanowisku uczy się przez obserwację nauczyciela i zdobywa bezcenne doświadczenie, codziennie pracując z dziećmi. To dobra wiadomość, bo po pierwsze: każdego dnia uczysz się nowych rzeczy, a po drugie: otrzymujesz za to wynagrodzenie! To dobry kierunek dla wszystkich, którzy wiążą swoją przyszłość z pracą z małymi dziećmi i chcą utwierdzić się w przekonaniu, że to rzeczywiście ich wymarzona droga zawodowa. Ponadto, jeśli kiedyś zdecydujesz się mieć własne dzieci, doświadczenie w pracy na stanowisku asystenta nauczyciela przedszkola bardzo ci się przyda!

Plusy i minusy tego zawodu

Zasadniczą zaletą tej profesji jest to, że będziesz mógł zweryfikować, czy rzeczywiście jesteś stworzony do tego typu pracy. Co więcej, jeśli w przyszłości postanowisz skończyć studia i zostać nauczycielem, doświadczenie z pracy asystenta okaże się bardzo pomocne. Poza tym jako asystent nauczyciela przedszkola będziesz spędzał dużo czasu z dziećmi. Potrafią one jednak być męczące – minusem tej pracy jest więc to, że niekiedy będziesz musiał bardzo starać się trzymać granicę i nie pozwolić swoim emocjom przejąć kontroli. Zaszkodziłoby to twoim podopiecznym, a na to nie możesz sobie pozwolić.

Asystentów często zatrudnia się w niepełnym wymiarze godzin. To zarówno zaleta – jeśli chcesz pracować tylko kilka godzin dziennie, jak i wada – jeśli szukasz pracy na cały etat. W drugim przypadku będziesz musiał pracować w kilku miejscach, co wiążę się z dojazdami.